2015. szeptember 23., szerda

Sült sonkás, rukkolás tészta paradicsommal

  Villámkaja. Imádom az ilyen gyors tésztákat, mindent bele lehet dobni, ami fonnyadásnak (erjedésnek, penészedésnek :D ) indul. Így volt ez a rucival is. Imádjuk!!!!!  Mikor pár hónapig kimarad az étrendből, no akkor az első rucivételnél tényleg mást sem zabbantok, csak rukkolát rukkolával. Jó, jó, jó, szendvicsben, saliban. Azért vagyok néha olyan elvetemült is, hogy nem bírok magammal és mosatlanul megeszem...A dobozból, sajna. Idén vetettünk a lánykámmal, ki is kelt (mint a kiscsibék), megéledt, nődögélt, az első pár vágás után azonban megtámadta valami állatka és nyekk...ők is szerették. :(


Sült sonkás, rukkolás tészta paradicsommal
(2 személyre)

25 dkg spagetti
10 dkg Feketeerdő sonka (vagy más)
3/4 doboz rukkola (halvány lila gőzöm nincs, mennyi az, aki tudja, kérem segítsen!)
5 közepes paradicsom
2-3 evőkanál olívaolaj

feketebors
parmezán

  A tésztát kifőzzük (al dente), közben elkészítjük a rávalókat. A sonkát kézzel tépkedjük szét és olívaolajon lepirítjuk, sütjük. Külön tálkába szedjük ki, aki ügyes, meleg sütőben vagy tudom is én hol melegen tudja tartani. (Nekem kihűlt...) A sonkából kisült zsiradékra tesszük a feldarabolt paradicsomot (ha kevésnek tartjuk, locsolhatunk hozzá pici olívaolajat), párszor átforgatjuk. Nem szabad hagyni, hogy szétfőjön. Rádobjuk a megmosott és lecsepegtetett  rukkolát. Sózzuk, borsozzuk. Ez pillanatok alatt összeesik. A tésztát egyenesen a főzővízből rakjuk rá. Hozzáadjuk a sonkát (s annak összes zsírját), összeforgatjuk. Parmezánt reszelünk rá és hmmmmmm... Jó étvágyat hozzá!


Rigó Jancsi torta

  Egy közös januári szülinapi torta, kívánságra. Puritán külső, egyszerű elkészítés. A recept volt kolléganőmtől ered, lányának specialitása volt ez. Természetesen 'renjásítva', jó sok kakaóporral. (Ezen és a cukormennyiségen  bátran variáljatok!)


Rigó Jancsi torta

A krémhez:

7 dl tejszín
4-5 evőkanál kakaópor
4-5 evőkanál porcukor
csipet só 
2 tasak habfix

A tésztához:

4 tojás
120 g finomliszt
120 g kristálycukor
2 evőkanál étolaj

  Mivel a krémnek "hűtőzni" kell (Tudom,hogy hűlni, legyen mos'má' egy új szó ez, jó?), azzal kezdjük. A tejszínt egy lábosban tűzre dobjuk. (Való még tán oda valaKi?) Beleszórjuk a kakaót és a sót, lassan melegítjük, közben igyekezzünk a cuccot csomómentesre keverni. Amint felforrt, elzárjuk alatta a lángot. Kihűtjük. Ahogy bekövetkezett a dolog, hűtőszekrénybe vele, jó sokáig! Alaposan lehűlt állapotban esünk neki a habverővel. Közben szórjuk bele a habfixet is. Nem kakaós vajat csinálunk, figyeljün oda! (Tapasztalat...) 
  A tojásokat egészben verjük fel. (Nem értem. Szét? Másokét is. :) )  A cukorral, persze. Jóóó habosra! Jön a liszt, nagyon lágyan kavargatva, majd az olaj is, ippen emígy. Tortaforma, 180 fokra előmelegített sütő, tűpróba.
 Piskóta kihűt, krém rálapátol, eligazgat. Van kérdés?





2015. augusztus 24., hétfő

Mennyei csicseriborsó saláta avokádóval

  Kb. 5 perc alatt dobtam össze, vacsinak. (Otthon főzött csicseriborsóból ez bizony hosszabb művelet.) Tán túlságosan éhes voltam már vagy megörökíteni siettem, a fene se tudja, mindenesetre az olívaolajat is kifelejtettem belőle. Talán ezért is lett annyira, de annyira finom, hogy végig hümmögtem, míg villámgyorsan eltüntettem a tálkából...





Csicseriborsó saláta avokádóval

1 nagy konzerv (450 ml-es talán) csicseriborsó kb. 2/3-, lé nélkül
1 nagyon érett avokádó (igencsak puha volt már, de még nem feketedett)
1 egész (!) lime leve
1 kisebb lila hagyma
őrölt feketebors
só (még mindig Himalája)

  Konzerv felnyit, 2/3 tartalom kikanalaz. Avokádó félbevág, mag eldob, gyümölcshús teáskanállal kikapar. Lila hagyma felkockáz, irány a többihez. Lime leve minderre kifacsar, só, bors. Vegyít és hmmmmm................. Megőrülök, mennyire jó!!!!!!

(Eredet: Böngésztem, böngésztem, EZ tetszett a legjobban , de amint látszik, nem követtem teljesen.)



2015. augusztus 22., szombat

Kávétorta II.

  Anyum régi "szocis" könyvében vannak így jegyezve a receptek, Húsvéti torta I., II. , Kakaótorta XX.,... Ez pedig kb.1 év eltelte után a Bejegyzés III. (Meg ne merje kérdezni senki, mi a jó francot csináltam ez idő alatt! :) Annyit elárulok, a konyhába csak muszájból mentem be. )
   Pár nap alatt három bejegyzés. Mi ez itt? Annyi csak kedveskéim, hogy gyermekem abszolválja idei nyaralásait (1-2 éjszakás ottalvások a mamánál - akkor is egybeírom! -, kis szünetekkel tarkítva). Meg aztán, be kell, hogy valljam, egészen rákaptam az ízére. Jóvanna, élvezem. Valamiért nekiálltam anno... Szóval kutakodtam régebbi fotók után, néhányat már posztoltam is FB-n. Aztán, rátaláltam-e vajon másra? Naná! Mindösszesen két tortára... :D  A receptek egyszerűsége és nagyszerűsége garantált - amolyan renjásan. (Az arcomból se vettem vissza 1 év alatt. Sőt! :D )
  Emlékeztek? A szexi torta (gy.k.:KATT!). Tavaly szeptemberben (!)  kiviteleztem az eredeti elgondolást. Nem sikerült a kedvenc cukrászdai kávés sütimet reprodukálni, de nem volt rossz így sem. Mindenesetre pofonegyszerű!
  A piskóta meg a tejszínhabos réteg kb. ugyanaz, mint a fenti linken, a mogyorót hagytam csak ki.



Kávétorta II.

Piskóta és hab tehát  ITT

Egyéb hozzávalók:

1 nagy marék szemes kávé, pörkölve
15-20 dkg  tejcsokoládé + némi étolaj (nagyon ritkán használok nem hidegen sajtolt olajat, de erre csak azt, nem szeretném, ha intenzív olíva- vagy napraforgóolaj íz köszönne vissza a csokiban)

   A piskótát és a kávéhabot a link alapján készítjük el. Majd szépen összerakjuk az egészet. A habot a tortalapra kanalazzuk, gyönyörűen eligazgatjuk (tortakésem nincs, a legnagyobb késsel szoktam résegíteni).   
   A kávészemekből néhányat hagyunk a díszítéshez, a maradékot konyharuhában klopfolóval vagy kávédarálóban durvára törjük. Megszórjuk vele a habot.
   A csokoládét mikróban vagy vízgőz felett felolvasztjuk. Az olajjal hígítjuk (no meg "csillogósítjuk"). Kicsit visszahűtjük és jöhet a művelet, csoki csorog is meg nem is. :)  Mehet rá a maradék kávészem. Végül, nem teljesen hűlt állapotban "megvágjuk" a csokoládét, lehetőleg csak  a hab rétegig (ahogy elnézem, ez nekem sem jött össze). Sok sikert hozzá, menni fog! 



2015. augusztus 18., kedd

Éclair karamelles tejszínhabbal

  Tombol a nyár, itt van hát az ideje egy jó kis farsangi fánknak. Legnagyobb melegben is. Max. szétfőtök a sütő mellett. Nem mindegy hol?
  A tészta innen, szinte teljesen a leírás alapján készítettem, kivéve a tojásos kenést, azt kihagytam: http://macikonyha.blogspot.sk/2007/05/karamelles-clair.html. A karamell készítésénél pedig mindent és mindenkit elküldtem melegebb éghajlatra. Ez mindig így megy.



Éclair karamelles tejszínhabbal

égetett tészta tehát ITT (kattincs rá :) )

Karamelles tejszínhab
(Millió helyről, mindet elolvastam, végül a saját fejem után mentem. Nem volt jó ötlet.)

fél liter habtejszín
5 evőkanál cukor
1 evőkanál víz
2 evőkanál vaj
2 csipet só
+ 1 teáskanál zselatin vagy habfix, ki mennyire érzi biztosnak magát (amitől biztosan áll a tejszín is)
10 dkg étcsoki + 1teáskanál étolaj

Ahogy ne csináld:

3 evőkanál cukor vízzel barnára karamellizál. Só, vaj beledob, cukor összeugrik, ház visszhangzik. Kever, kever erősen. A cukor fel nem olvadásáig szitokáradat folytatódik. Cukor felolvadt, anya lehiggadt. Majd kb. 1 dl tejszín hozzáadása után - cukor újra összeugrik, anya ablakon kiugrik. Egyenesen a teraszra. Kever tovább (tán órákon át - úgy érezni), míg az egész egy fene homogén krém nem lesz. Megy a fürdő kövére (csempére!!!!), ott van a leghidegebb. Maradék tejszín felver, cukorral ízesít, zselatinnal felállít (nem kell ide kék tabi). Egy teáskanál zselatin pici forró vízzel leönt, megkever. 10 percig állni hagy. Utána mikró, rövid ideig. Kevés tejszín hozzáad (nem káromkodik!). Majd hozzáad nem kevés tejszínt is. Uzsgyi a hűtőbe és imádkozik! 1/3-ába agyondédelgetett karamell beleönt. (Csak hiszitek, hogy folyni fog...A sima hab esetleg, ha sikertelen volt a zselatin-művelet.) Megkever. Habzsákba tölt. Éclaireket felvág, alul karamelles hab, rá sima. Végezetül csoki felolvaszt, olajjal kikever, fánkocskákat lecsorgat. Behűt és tálal. Majd fogadkozik, hogy soha többet karamellolvasztó emberkínzásba nem fog! (Jegyzem a napot, meg azt is, amikor megszegem és újra lejátszódik az egész.)




Tabulé

  Halihó! Na, mit szóltok? Majdnem 1 év kihagyás. Talán a következő bejegyzésre is ennyit kell majd várni... :D  Remélem nem.
  Köszi Mindenkinek, aki ez idő alatt is kattintott, keresett, meg szóban is kíváncsiskodtatok. (Utóbbiaknak külön puszi!)  A FB-os adminisztrátor piszkált több alkalommal is, hogy legyen má' valamiiiiii!!!!!! Ezért is jön most egy olyan reci, amit főleg Ő, vagyis a tesóm készített. Én csak fűszereztem, sóztam, egyebek. Szóval a lelkét adtam meg a cuccnak... Hiába, no! :D
  Figyelem, nem autentikus recept, saját ízesítéssel!


Tabulé (tabbouleh)

1 bögre instant kuszkusz (vagy bulgur)
1 bögre forralt víz
kis csokor menta (én egy jó nagy csokorral beleraktam volna...)
2 csokor petrezselyemzöld  (vagy amit a akartok, ez eredetileg petrezselyemsaláta ugyebár)
2 közepes lilahagyma
5-6 közepes paradicsom
3 evőkanál olívaolaj
2 citrom leve (vagy 3 lime-é)
őrölt feketebors
őrölt római  kömény
őrölt koriandermag


 A kuszkuszt nyakon öntjük a forró vízzel, lefedjük. Közben felaprítjuk a zöldeket, felkockázzuk a lilahagymát, majd a duzzadt kuszkuszra dobunk mindent. Jöhet a feldarabolt paradicsom, az olívaolaj, a citrom leve (tenyér felett belenyomva, felfogva a magokat, ahogy a nagyon csinálják...), végül  fűszerezünk és sózunk. Kóstolunk, ha szükséges, javítunk a fűszerezésen, majd hűtőbe nyomjuk min. 1 órára, hogy az ízek összeérjenek. Egyszerű, hűsítő saláta, jó étvágyat hozzá!